Projekt zagospodarowania skweru przy zabytkowych murach obronnych w Świebodzicach

Projekt dotyczy zagospodarowania niewielkiego skweru miejskiego w Świebodzicach położonego w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowych fragmentów murów obronnych pochodzących z XIII w przy Placu Jana Pawła II w Świebodzicach.

Obszar położony jest w granicach zabytkowego obszaru staromiejskiego (układ urbanistyczny), wpisanego do rejestru zabytków oraz bezpośrednio przylega do murów obronnych także wpisanych do rejestru.

Teren, mimo że miejski, obecnie ma niewiele wspólnego z funkcjonalnością i estetyką takich obszarów. Przerośnięte i niepielęgnowane rośliny, w dodatku nasadzone chaotycznie, nie są dobrym mianownikiem z bezpieczeństwem i funkcjonalnym wykorzystaniem terenu.

pano

Zgodnie z wytycznymi od Konserwatora Zabytków wysoka zieleń zostaje usunięta z uwagi na zacienienie kamienicy mieszkalnej a przede wszystkim zasłonięcie murów. Nowa koncepcja została wybrana w zgodzie z władzami Świebodzic, włączając w to także mieszkańców, którzy projekt poparli. Geometryczne formy rabat nawiązują do ogrodów zamkowych ściśle związanych z historią miejscowości i okolicznego Zamku Książ. Skwer zdobędzie trochę uroku po wprowadzeniu spójnych nasadzeń, a geometryczne rabaty nadadzą formalności temu miejscu.

W dalszym etapie Urząd Miasta planuje renowację oraz iluminację murów.

 

Przewidywany termin wykonania: kwiecień/maj 2016 r.